Міжнарожні проєкти
Досвід європейських країн з формування інклюзивної середовища є цінним для ефективного розвитку системи інклюзивної освіти та навчання в Україні. Зокрема така потреба набуває значущої актуальності в рамках реформи Нової української школи, частиною якої є спеціальна освіта як одна зі складових реалізації цілей сталого розвитку до 2030 р.
Метою проєкту BRAVE є ознайомлення із фінською системою навчання вчителів спеціальної освіти та сприяння розвитку спеціальної освіти на університетському рівні з метою розроблення освітнього курсу (5 ETCS кредитів), який буде запропоновано як вибіркову дисципліну з питань інклюзивної освіти для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти різних спеціальностей. Крім того, цей курс буде запропонований як варіативна частина для підвищення кваліфікації педагогів, які вже працюють у системі інклюзивної освіти та не в повній мірі володіють знаннями про освіту осіб з особливими освітніми потребами.
Робота у межах реалізації завдань проєкту передбачає академічні мобільності науково-педагогічного персоналу кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка до Університету прикладних наук Хяме (HAMK) для ознайомитися з фінською, європейською та світовою системою інклюзивної освіти, рамкою компетентностей вчителів спеціальної освіти. Також проєкт передбачає серію вебінарів для ознайомлення з особливостями створення інклюзивного середовища в межах освітнього процесу закладів освіти різних рівнів.
Очікувані результати проєкту: Основними результатами проекту буде розроблення освітнього курсу, який забезпечить ознайомлення фахівців із системою створення ефективного інклюзивного середовища в закладах освіти різного рівня, взаємодії фахівців у такому середовищі та врахування особливих освітніх потреб здобувачів освіти при плануванні їхньої освітньої траєкторії. Освітній курс буде створено на платформі Moodle, який буде запропоновано як вибіркову дисципліну з питань інклюзивної освіти для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти різних спеціальностей. Крім того, цей курс буде запропонований як варіативна частина для підвищення кваліфікації педагогів, які вже працюють у системі інклюзивної освіти та не в повній мірі володіють знаннями про освіту осіб з особливими освітніми потребами. Для підвищення кваліфікації педагогів курс можна буде пройти і у онлайн форматі і за допомогою змішаних технологій навчання. Основною перевагою для педагогів буде вивчення принципів забезпечення системи інклюзивної освіти та приклади практичної реалізації створення ефективного інклюзивного середовища закладу освіти. Такий підхід дозволить учасникам освітнього курсу оперативно вирішувати ситуаційні питання та приймати зважені рішення в управлінні включно інклюзивною освітою.
Термін реалізації проєкту: вересень 2024 р. - грудень 2025 р.
Команда проєкту: Клішевич Н. – к.пед.н., доц., декан Факультету психології, соціальної роботи та спеціальної освіти (координатор); Павлюк Р., к.пед.н., доц., заступник декана факультету з науково-методичної та навчальної роботи (співкоординатор); Мартинчук О. – д.пед.н., доц., завідувач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти (співкоординатор); Скрипник Т. – д.психол.н., с.н.с., професор кафедри спеціальної та інклюзивної освіти (учасник); Бабич Н. – к.пед.н., доц., доцент кафедри спеціальної та інклюзивної освіти (учасник); Васильєва Г. – к.пед.н., доц., доцент кафедри спеціальної та інклюзивної освіти (учасник); Ганевіч С. – викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти (учасник).
Мета та завдання проєкту: Перед Україною стоять виклики європейської інтеграції в єдиний освітній простір. Європейська політика сусідства, особливо в освіті консультантів з профорієнтації потребує корисного досвіду високорозвинених країн.
Метою проєкту CARE є розробка рамки компетенцій та навчального плану для навчання профорієнтаційного консультанта в Україні та запровадження кар’єрно-освітнього радника до української системи освіти. Це сприятиме досягненню стратегічних цілей України в рамках реформи Нової української школи.
Діяльність враховує мобільність персоналу, педагогічного та адміністративного персоналу, включаючи керівництво від Київського університету імені Бориса Грінченка (КУБГ) до Університету прикладних наук Хяме (HAMK) в Фінляндії, щоб ознайомитися з фінською, європейською та світовою профорієнтацією та системою консультування, рамкою компетентностей консультантів з профорієнтації.
Мобільність персоналу супроводжується серією вебінарів, які підтримують і направляють створення рамки компетенцій для українських консультантів з кар’єри та побудови навчальної програми для кар’єрного радника. Спираючись на передовий досвід Фінляндії та інших європейських країн і порівняння глобального досвіду, КУБГ складе першу версію системи компетенцій і профілю кар’єрного радника, а також має на меті створити навчальну програму для кар’єрного радника в Україні.
Навчальна програма включає рамки компетенцій кар’єрного радника, сферу діяльності в освіті, цілі, зміст, різноманітність методів з акцентом на методи, орієнтовані на учня.
Очікувані результати проєкту: Результати проекту: розроблена рамка компетентностей кар’єрного радника в Україні, розробка глосарію, розробка окремих модулів навчання на чинні магістерські програми на Факультеті педагогічної освіти та Факультеті психології, соціальної роботи та спеціальної освіти, створення міждисциплінарної магістерської програми з кар’єрного радництва, підготовка навчально-методичного забезпечення нової освітньо-професійної програми за підтримки Університету прикладних наук (Фінляндія).
Термін реалізації проєкту: серпень 2023 - грудень 2025 р.
Координаторb проєкту: Котенко О. - кандидат педагогічних наук, доцент, декан Факультету педагогічної освіти; Клішевич Н. - кандидат педагогічних наук, доцент, декан Факультету психології, соціальної роботи та спеціальної освіти.
Стислий опис проекту. Заплановане дослідження буде сприяти зміцненню здоров'я і благополуччя найбільш цінного компонента українського суспільства – його громадян.
Мета: впровадження в Україні характеристик і предикторів індивідуальної стійкості, стресу та благополуччя дорослих в Україні.
Завдання:
- апробація та отримання результатів, які могли б використовуватися організаціями (медичними, психіатричними, неурядовими) та посадовцями, що визначають політику в розробці систем надання психологічної та психіатричної допомоги;
- проведення заходів, що допомагають цивільним особам та особам, пов'язаним з військовими, дорослими з дітьми зменшити симптоми дистресу, впоратися зі стресом і підвищити суб'єктивне благополуччя.
Тривалість проекту:
І етап 2016 - 2020 рр. "Кроскультурне дослідження супервізійної програми в галузі психологічного консультування і травматерапії"
ІІ етап 2021 - 2022 рр. "Характеристики і предиктори індивідуальної стійкості, стресу та благополуччя дорослих в Україні"
Партнери і учасники проекту: факультет психології та консультування при Ріджент університеті (США); кафедра практичної психології Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка.
Очікувані результати: звіт про апробацію та наукова експертиза ефективності Характеристик і предикторів індивідуальної стійкості, стресу та благополуччя дорослих в Україні .
Цільова аудиторія: фахівці психологічної галузі, студенти старших курсів, які мають базову психологічну освіту.
Робоча мова: українська.
Керівник проекту: Ольга Запорожець, PhD, факультет психології та консультування при Ріджент університеті (США).
Координатор проєкту: Ольга Лозова, завідувач кафедри практичної психології Інституту людини, доктор психологічних наук, професор.
Виконавці проєкту: Тамара Грубі, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Інституту людини – відповідальна за лінгво-культурну адаптацію та акультурацію дослідницьких методик; Олена Литвиненко, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Інституту людини, докторант Університету зі спеціальності 053 Психологія – відповідальна за колаборацію з групою викладачів Ріджент університету; Тетяна Циганчук, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Інституту людини – відповідальна за математико-статистичну обробку даних; Оксана Краєва, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Інституту людини – відповідальна за підготовку наукового звіту; Тетяна Клібайс, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Інституту людини – відповідальна за підготовку публікацій; Олена Середа, старший викладач кафедри практичної психології Інституту людини – відповідальна за переклад і редагування супровідної документації; Наталія Старинська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Інституту людини – відповідальна за інформаційний супровід проєкту.
Мета проєкту. Дослідження спрямоване на виявлення компонентів психологічного здоров’я студентської молоді в Україні та створення моделі збереження психологічного здоров’я студентської молоді в Україні.
Завдання:
- виявити компоненти психологічного здоров’я студентської молоді в Україні;
- дослідити структуру психологічного здоров’я (ПЗ) студентської молоді в Україні;
- створити модель збереження психологічного здоров’я студентської молоді в Україні;
- розробити практичні рекомендації щодо збереження психологічного здоров’я студентської молоді в Україні.
Тривалість проєкту: 01.09.2019 р. – 25.08.2020 р.
Виконавці:
- Інна Власенко, координатор проєкту, старший викладач кафедри загальної, вікової та педагогічної психології Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат психологічних наук;
- Інна Канюка, менеджер проєкту, старший викладач кафедри загальної, вікової та педагогічної психології Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат психологічних наук,;
- Олена Рева, консультант проєкту, доцент кафедри загальної, вікової та педагогічної психології Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат психологічних наук;
- Вікторія Фурман, консультант проєкту, доцент кафедри загальної, вікової та педагогічної психології Інституту людини, Київський університеті імені Бориса Грінченка, кандидат психологічних наук.
Учасники дослідження: студенти п’яти університетів України (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Київський університет імені Бориса Грінченка, Херсонський національний університет, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна), N=500 осіб, чоловічої та жіночої статі, різних спеціальностей – психологія, педагогіка, журналістика, філологія, що навчаються на освітніх рівнях «бакалавр» та «магістр», віком 17-24 роки, по 100 осіб з кожного університету.
Проект «Попередження конфліктів та злочинів на ґрунті ненависті серед учнівської молоді м. Києва та Донецької області» здійснювався за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у межах угоди про співпрацю ВГЦ «Волонтер» та Інституту людини.
Координатор проекту: Т.Л. Лях, Т.В. Журавель, М.А. Снітко.
Термін реалізації: 01 липня 2015 р. – 30 листопада 2016 р.
Проект «Умови та вимоги інклюзивної освіти» був впроваджений Київським університетом імені Бориса Грінченка у співпраці з Університетом освіти (Гайдельберг, Німеччина) у 2010 році.
Проект підтримувався DAAD (Німецькою програмою академічних обмінів) і був спрямований на розвиток професійних навичок викладачів та студентів у сфері інклюзивної освіти.
У межах проекту було організовано спільні конференції, підготовлено навчальні програм для українських учасників, відбувся обмін викладачами та студентами, написано спільні дослідницькі публікації.
Впродовж імплементації проекту були запрошені лектори з Гайдельбергу: Карл Хольц, Анна Слівка, Сильвія Селке та інші, які провели гостьові лекції в Університеті Грінченка. Наші студенти та професори також взяли участь у семінарах та стажуваннях, які відбулися в Університеті Освіти у Німеччині.
Координатор проекту: Н.З. Софій, завідувач науково-методичного центру інклюзивної освіти Інституту післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.
Термін реалізації: 2010 – 2016 рр.
- Досвід участі в проєкті ERASMUS+ в Португалії та можливості участі для всіх бажаючих
- Презентація можливості академічної мобільності здобувачів вищої освіти в межах програми Еразмус+ (25.10.2021)
- Студентська академічна мобільність за програмою САМ Україна
- Академічна мобільність. Робочі будні наших студентів
- Стартувала мобільність команди проєкту «UNI-Paths II» : Інновації в освіті для України», що реалізується Університетом Острави за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки (04.11.2024 р.)
- Мобільність в межах Еразмус+ в Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської (Варшава, Польща)
- Академічна мобільність в Університеті Острави (м. Острава, Чеська Республіка)