Популярні запитання

Як зрозуміти, що потрібна психологічна допомога?

Якщо Ви замислились над тим, чи не піти до психолога – це вже скоріш за все означає, що Вам є що покращити у Вашому житті, і допомога скоріше за все не завадить. На сторінці «Про Службу» ми вже описали приклади випадків, коли можна і варто звертатися.  Хочеться додати ще декілька неочевидних ознак того, що розмова з психологом може бути помічною: 

  • Є потреба з кимось поговорити
  • Більше запитань, ніж відповідей
  • Маєте бажання більше розуміти себе, свої емоції та почуття,  мотиви своїх (або чужих) вчинків
  • Якщо виникає відчуття, що Ви кожен раз робите одні й ті самі помилки, «наступаєте на ті ж граблі»
  • Ваше самопочуття залишає бажати кращого
  • Є ситуації, які поки не вдається вирішити самостійно
  • Є почуття безвиході у ситуації
  • Хочеться покращити якість свого життя, отримувати від нього більше задоволення
  • Ви не відчуваєте впевненості у собі  або симпатії до себе
  • Хочеться змін та розвитку

 Якщо я потребую психологічної допомоги, чи означає це, що я психічно нездорова людина?

Насправді, психолог – це спеціаліст, який має вищу психологічну освіту. Психологічну, а не медичну! Психолог за визначенням має справу зі здоровими людьми, які хочуть подолати ті чи інші труднощі, проблеми. З людьми психічно хворими, які мають серйозні відхилення в психіці, проблеми душевних розладів, працює лікар, психіатр.

Що стосується поділу психолог і психотерапевт, то він не настільки очевидний. Можна сказати, що психотерапевт має справу з більш складними особистісними проблемами та психологічними травмами. Психотерапія передбачає глибоку і довгострокову роботу, у ході якої може досить суттєво змінитися внутрішній світ клієнта. Психолог же швидше консультує, розбирається з окремими випадками, дає рекомендації (наприклад, психолог разом із клієнтом може напрацювати список прийомів, що допомагають розслабитися або, навпаки, зосередитися і т. п.). Однак у нашій країні цей поділ поки що досить умовний. Та й робота, що почалася як консультація, може перерости в серйозну і тривалу психотерапію.

Звернення за допомогою психолога – це показник не слабкості або психічного нездоров’я, а навпаки, прояв рішучості зробити своє життя та життя своїх близьких кращим.

 

Чи зможе психолог дати таку пораду, яка водночас вирішить мою проблему?

Робота психолога – допомогти людині у вирішенні різного роду психологічних проблем. Допомогти, а не вирішити замість самої людини. Бо психолог – це фахівець із закономірностей функціонування психіки людини і з шляхів допомоги, тоді як фахівцем із власного життя, власних уподобань, бажань і життєвих цілей є сама людина. Тому психологічна допомога передбачає спільну роботу психолога і його Клієнта. Отже, й результати цієї роботи залежать від обох сторін: як від компетентності та професіоналізму психолога, так і від готовності Клієнта впустити іншу людину у свій внутрішній світ, змінити свої погляди і ставлення до тих чи інших речей та людей, змінитися самому.

Професіоналізм психолога якраз у тому й полягає, щоб не нав’язувти свою думку, залишити вибір за Клієнтом. І замість того, щоб порадити, що конкретно людині слід робити, фахівець намагатиметься проаналізувати якомога більш повний перелік можливостей виходу із ситуації, вибирати з яких буде сама людина.

 

Чи може психолог вислухати і допомогти краще, ніж хороший друг?

Багатьом із нас у складних життєвих ситуаціях психологічну підтримку та хорошу пораду надавали близькі, а інколи й малознайомі люди, що не є фахівцями-психологами. І в бесіді хороших друзів, у розмові «по душах» на кухні є елементи психологічної роботи. Але слід пам’ятати, що порада відображає погляд людини на те, що вам слід робити. З її точки зору. Порада може бути дуже вдалою або ні.

Побутові психологічні знання ґрунтуються на спостереженнях та інтуїції і носять конкретний ситуативний характер. Специфіка ж роботи фахівця полягає в тому, що він володіє науковими (тобто об’єктивними, перевіреними, систематичними) знаннями про закономірності розвитку й функціонування психіки, а також про методи надання психологічної допомоги, і розуміє, які саме процеси відбуваються під час психологічної роботи, усвідомлено керує цими процесами, до того ж дотримується відповідних етичних та професійних принципів. У цьому сенсі робота його більш ефективна.

 

Чому психолог замість конкретної відповіді ставить запитання мені?

Психолог іноді потрібен як довідка - це називається інформаційне консультування. Тоді конкретні питання вимагають, по можливості, конкретних відповідей. Врахуйте, що психологія - наука в порівнянні з іншими молода (сто сорок років) і має конкретні відповіді поки далеко не на всі питання. Крім того, індивідуально-психологічні відмінності людей настільки великі, що в психології частіше говорять про закономірності, але не про закони. Закономірності ці в кожному конкретному випадку вимагають обережної, з урахуванням всіх можливих факторів, інтерпретації.

 

Частіше, ніж для отримання інформаційної довідки, до психолога звертаються за допомогою в складних життєвих ситуаціях. Оскільки людина, що страждає, ніяк не може вийти за межі своєї життєвої ситуації, щоб охопити її цілком, психолог повинен і побачити ситуацію зсередини, і охопити її ззовні. Зробити це на підставі лише тієї інформації, яку Клієнт видав у першому зверненні, і видати конкретну відповідь досить важко. Крім того, часто Клієнт, сформулювавши своє питання на початку, в процесі спілкування видозмінює або зовсім змінює його. Не завжди питання, задане Клієнтом, одразу поставлене правильно, і тоді відповідати на нього конкретно дійсно буде неефективно.