Гостьова лекція Яни САЛАХОВОЇ, практикині театру пригноблених, голови правління ГО «Театр змін» (12.03.24)

12 березня 2024 року для студентів 3 курсу спеціальності 231 «Соціальна робота»  ОПП «Соціальна педагогіка» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної та заочної форм навчання (групи СПб-1-21-4.0д; СПб-1-21-4.0з) в межах навчальної дисципліни «Театральні практики в соціально-педагогічній діяльності» відбулась гостьова лекція Яни САЛАХОВОЇ на тему «Форум-театр як вид соціального театру».

Модератором зустрічі була кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, гарантка освітньої програми «Соціальна педагогіка» Олена ДЕНИСЮК.

Яна САЛАХОВА – практикиня театру пригноблених, голова правління Громадської організації «Театр змін», незалежна експертка з питань недискримінації, мови ворожнечі та злочинів на ґрунті ненависті.

12.03.24_гостьова_лекція_фото_1.png

Фото з сайту «Громадський простір» https://www.prostir.ua/author/yana-salakhova/

Під час лекції розглянули важливі характеристики та філософію методу форум-театру. Форум-театр – це система ігор, вправ і технік, яка була заснована бразильським театральним режисером Августом БОАЛЕМ в 60-тих роках ХХ сторіччя для створення можливостей для діалогу, критичної рефлексії та активного пошуку рішень в громаді. Театр пригноблених стверджує, що кожна людина має засоби естетики аби реалізувати власне минуле через контекст сьогодення, щоб побудувати майбутнє, а не чекати на нього.

12.03.24 гостьова лекція фото 4

Пані Яна представила основні теми форум-вистав, які були реалізовані протягом 2023 року, навела приклади масштабних та довготривалих проєктів. Це такі важливі та актуальні теми як:

• право на особисті бажання під час війни;
  • роль жінки в суспільстві, де іде війна;
  • інтеграція ВПО у приймаючі громади;
  • криза ідентичності;
  • вплив війни на наркозалежних людей;
  • публічний осуд/цькування (чи можна радіти/святкувати під час війни);
  • реформа соціальних послуг – створення альтернативи зруйнованим/окупованим інтернатам;
  • питання підтриманого проживання;
  • відновлення соціальних зв'язків підлітків;
  • що означає бути українцем/українкою;
  • цензура митців;
  • домашнє та гендерно зумовлене насильство;
  • булінг (ЗВО та заклади загальної середньої освіти);
  • гендерна рівність право на емоції для чоловіків право на вибір свого життя для жінки;
  • не прожите життя (люди поважного віку);
  • потреби сільської молоді та ін.

Пані Яна звернула увагу на те, що методика допомагає краще пізнати себе, аналізувати конфлікти та шукати стратегії ненасильницьких змін, а також створює простір поваги до відмінностей, щоби формувати культуру діалогу.

Порадила більш детально познайомитися з діяльністю Театру змін, переглянути фрагменти відео вистав та запрошувала студентів до участі у майбутніх виставах форум-театру.

OON 05 minOON 16 min

Щиро дякуємо Яні САЛАХОВІЙ

за можливість познайомитися з методикою форум-театру

та усвідомити великі перспективи використання в соціальної роботи.